Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Процівська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04363596) був реорганізований і увійшов до складу Вороньківської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

книга

 

Гольоса Микола Васильович

                                  

                                                                    Цей ліс живий. У нього добрі очі.

                                                                   Шумлять вітри у нього в голові.

                                                                  Старезні пні, кошлаті поторочі

                                                                  літопис тиші пишуть у траві.

                                                                       Малі озерця блискають незлісно,

                                                                       колише хмара втомлені громи.

                                                                       Поїдемо поговорити з лісом,

                                                                       а вже тоді я можу і з людьми.

Ліна Костенко

Фото № 2103

« Де господар добре дбає,  там і ліс пісень співає»

 

«Хто в роботі – той і в турботі», – стверджує народне прислів’я.  І це саме про нього, Миколу Васильовича Гольосу. Він звик прокидатися ранніми  досвітками, застати його вдома в цю пору нелегко. Але ми вирішили відшукати Миколу Васильовича і звичайно завернули до лісу.

         Того дня вересневе небо ясніло сонцем. Ще п’янко духмяніли квіти, різноголосилося невтомне птаство, вигравали на сонячних струнах  джмелі, витанцьовували у тремтливому мареві метелики. Повітря було настільки  чисте і прозоре, що хотілося його пити. Знайшли відповідний квартал. І ось зачули звук  бензопили, отож лісничий десь поблизу. Обережно пробираємося крізь павутинне мереживо. Побачивши нас, Микола Васильович поспішає назустріч. З веселою посмішкою привітавшись, запитує:

– А що,  не злякалися наших лісових павуків? Це вони розставляють свої хитромудрі тенета  для шкідників, і знищують тих комах мільйонами.

         Ми стали обережно знімати з себе павутиння, а Микола Васильович вів далі:

– Ще малими, граючи в лісі у «війну», ми з хлопчаками розправлялися саморобними шаблями  з павуками. А в цей час  проїжджав лісник-майстер – Павло Митрофанович Списовський. Здоровий такий чоловік був. А форма яка ж бо у лісника красива!  Я одразу  подумав: от добре було б і собі таку вдягнути. Ні, він нас не лаяв, а підійшовши ближче, покликав до себе:

  –  Сідайте, хлопці, – каже.  Ми сіли в коло, нас було з десятеро.

  • А розкажу я вам, хлопці,  ось таку легенду: жив на світі один  виноградар – диваком його всі так і прозивали. І захотілося йому винищити на своїй  ділянці всіх павуків. І що ви думаєте, того року його виноградник не заряснів врожаєм, жодного  грона на лозі. І пішов виноградар до мудреця. «В чому ж секрет?» – запитав. «Дуже простий, – відповів мудрець. – Знищивши всіх павуків, ти віддав виноградник на поталу шкідникам. А ті вже досхочу поглумилися з нього». Збагнувши суть справи, наступного року виноградар утримався від експерименту: дав павукам повну волю і свободу. Вони спритно розкинули свої тенета і переловили всіх шкідників. І тієї осені врожай у виноградаря був небачено щедрий.

– А наостанку ще й запитав нас Павло Митрофанович: «Так який висновок  зробимо,  хлопці?..».

   Тиха, сонячно-лагідна вереснева днина створювала тло для розмови розважливої і спокійної.

– То це ваш ліс рубають?

– Ні. Ужинок свого врожаю лісничі рідко коли збирають. Ми вирубуємо дерева, посаджені ще нашими дідами та прадідами. А рукотворні діброви садимо для майбутніх поколінь.

– А скільки ж років вашому лісу, Миколо Васильовичу ?

– Моєму, – злегка примруживши очі та сівши на  пагорб, зосередився лісничий: – Моєму в цьому році 50 виповнюється.

     І полилася тиха, як пісня розмова. В  уяві перед  нами  постало його життя. Народився В. Гольоса в с. Процеві. Його дитинство і юність припали на важкі роки. Але хотілося жити, а щоб щось мати, треба було постійно працювати.

  • У нашій сім’ї було ще два брати – Михайло й  Олександр. Кожен, звичайно, пішов своєю дорогою, а мене манив ліс. З дитячих літ я бачив, як важко дістаються дрова, не кажучи вже про будівельний матеріал. І вирішив, як  виросту, неодмінно стану  лісником  і  посаджу стільки лісу, щоб вистачило його всім.

ФОТО № 8618 На фото : З братом Михайлом.

 

     З першого разу не вдалося вступити до сільськогосподарської академії, та хлопець не впав духом, пішов працювати помічником бензопиляльника, добре підготувався і наступного року для нього відкрилися двері вищого навчального закладу. Навчався заочно, а працював у лісі, освоїв усі спеціальності, обіймав  усі посади: помічник майстра, майстер, лісничий, головний лісничий.  Нині, вже перед пенсією, поступився молодим, а сам перейшов на посаду майстра. А вона не менш копітка: треба постійно бути у клопотах виробничого життя своєї дільниці, оперативно керувати бригадою, різними за вдачею і фаховим рівнем людьми. Ось і тепер на контролі в майстра  рубка головного користування, а ще рубки догляду в двох місцях.  Але він ніколи не скаржиться на завантаженість, тому що просто дуже любить  свою роботу. Ліс, навколишня природа, турбота про неї  – невід’ємна частина життя  Миколи Васильовича.

     – А скільки лісу посадив? Та хіба його порахуєш. Уже в 70-ті роки у нас на Бориспільщині були заліснені всі площі, то я десять років садив ліс у Броварському районі, працював на околицях Києва, Троєщини, Вигурівщини. Наймали робітників сезонно, а в основному допомагали школи.

      Одного разу ледь не зірвалася посадка дерев навколо Києва. Не приїхав транспорт за учнями, а керував цією роботою Михайло Антонович Бердник,  кийлівський лісник, відповідальна була людина.  Так він на трамваях перевіз 200 учнів,  і  висадили ми всі дерева. Шкода, що цей ліс тепер знищують можновладці під котеджі. І не здригнеться  рука того, хто підписує такі документи! Скільки ж праці і поту людського затрачено, адже все це на користь кожному з нас. Ми вирощуємо ліс, а ліс вирощує людину. Гаям нашим, урочищам та дібровам  нічого, крім доброти, турботи людської, і не треба.  Вони від неї, мов ті джерела, ніколи не замулюються, стають чистішими і щедрішими.

     Присіли й ми біля Миколи Васильовича, а він далі вів свою розмову:

 – Ліс споконвіку був і залишається вірним другом  і захисником людини. Він і годує, і лікує, і зодягає нас. А натомість просить лише одного – дбайливого до нього ставлення. Природа сама найкращий лікар і неперевершений митець. Вона вкриває лісові галявини такими килимами, що й не снилися найдосвідченішим майстрам, вимальовує такі акварелі, що збентежиться  будь-яке серце. В лісі безрозсудно не можна нічого рушити, навіть билинки, пам’ятаючи, що ті ж таки дерева спільно з усією найдрібнішою трав’яною та іншою рослинністю, опріч усього іншого, ще й підтримують життєдіяльність безлічі різних бактерій та грибів, які активно знезаражують забруднене повітря, допомагаючи нам дихати привільніше.

      – І де тільки можна, я не говорю, а просто кричу до людей: НЕ ЧІПАЙ! Пам’ятай, що і в далекі, і в  ближчі, особливо в наші дні,  ми настільки пограбували, засмітили природу, що залишаємося навіки перед нею в неоплатному боргу. Не рань її, пам’ятаючи, що в лісах, унаслідок нерозумного втручання людини, повністю або частково зник цілий ряд рослин. Ще в недалекому минулому було багато підсніжників, лісових лілій, сон-трави, конвалій… Нині вони стають уже рідкісними, а таку втрату практично неможливо компенсувати. Адже зникнення  будь-якого виду непоправно руйнує міжвидові взаємозв’язки, вносить дисгармонію у рослинні угруповання.

      – Ось чому, – вів далі Микола Васильович, – ми, лісники, і розглядаємо боротьбу з браконьєрством як першочергове завдання. Маю на увазі не тільки порушника з рушницею за плечима, котрий без відповідного на те дозволу забив косулю чи зайця. Дивимося ширше.  Той, хто  винищує рідкісні квіти, вирубує під Новий рік ялини, розводить у лісі багаття без потреби, та ще й залишає його тліти, – теж браконьєр, до того ж злісний.

     – То це виходить, що навіть пікнік у лісі влаштувати не можна. А як же шашличок?

     – От бачте,  виходить і ви не все зрозуміли.

     Не зміг більше всидіти Микола Васильович, підвівся, притулився щокою до сосни, обійняв її, як наречену.

     – А ви послухайте кожне дерево, ви чуєте, воно ж живе! Віками доведено, що в лісах, там де розводять багаття, інтенсивно зникають не тільки квіти та рослини, а й птахи і дикі звірі. Адже для братів наших менших не  те що вогонь, а навіть запах диму споконвіку був сигналом тривоги і небезпеки. Тож ясна річ, будь-яке вогнище  відлякує тварин та птахів і змушує їх залишати обжиті місця, тікати, як то мовиться, від гріха подалі, покидаючи навіть насиджені нори та  гнізда. Ось саме про це ми й маємо говорити  по радіо, телебаченню, писати в газетах. Та перш за все повинні діяти закони, і такі, щоб гарно били по кишені.

     – З вашої розповіді, Миколо Васильовичу, виходить, що людина, яка сама виростила ліс, є і найнебезпечнішим його ворогом?

     – Виходить що так. І дивно, що браконьєри, чи то порушники, здебільшого чинять неподобства навіть без будь-якої вигоди для себе. Ну пограбував пташине гніздо – що тобі від цього? Розвага, та й годі. А природі збитків завдано. Або мурашник зруйнував. Спитай – навіщо – і сам не знає. А ліс від цього страждає, бо вже порушується  природою і людиною створена  система біологічного захисту угідь від шкідників. Ось така  ціна, здавалося б, безневинних витівок.

     – Ось бачите,  ви щойно пройшли до мене – подивіться, на землі лишився слід, а пройде сотня людей – залишить стежку, тисячі – пустелю. От і виходить, що  від протоптаної стежки до пустелі – один крок. 

     «Як? А чого? А чому ?» Посипалися запитання до Миколи Васильовича. А він захоплено і цікаво, розважливо і мудро, як  художник, творець, історик міг годинами розповідати про свого «зеленого друга».

    І щиро вірилося, що його знання, його досвід  стануть набутком для  його учнів і всіх нас.

     Миколі Васильовичу лише 65. Він – дбайливий батько двох діток і люблячий  дідусь, вірний чоловік і друг для своєї дружини Варвари. Цей симпатичний, веселий і водночас серйозний чоловік уже залишив добрий слід на нашій благословенній землі.

     Він мрійник, і мріє про те, аби  припинилося  нинішнє розтягування  лісових багатств по кишенях товстосумів. А поки що просто береже ліс, плекає його для майбутнього України,  для її невмирущої краси.

 

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування

Vlada.online - розробка офіційних сайтів органів державної влади і органів місцевого самоврядування


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *