Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Процівська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04363596) був реорганізований і увійшов до складу Вороньківської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

книга

Преса на окупованій території

Окупувавши Бориспільщину, фашисти встановили тут «новий порядок». Для його підтримання створили свої адміністративні органи. Владу в кожному селі представляли старости, обрані з сільських мешканців, котрі залишилися на окупованій території, і поліцаї.   Містом і районом керував комендант Револя, а  за господарське життя відповідала районна управа на чолі з Магеровським.

            Від 21 жовтня 1941 року почала виходити районна газета «Українське життя». Друкувалася вона в Борисполі за адресою: вул. Центральна, 87. Редактором газети був Г. Словачевський.

            У першому ж номері районка опублікувала відозву такого змісту:

            Українці Бориспільського району!  Районна управа закликає вас до приватної ініціативи у всіх галузях нашого районного господарства. Відкривайте приватні заводи, фабрики, майстерні, їдальні, крамниці, голярні (перукарні)  і таке інше. За патентами на вищезгадані підприємства звертайтесь до фінансового відділу Районної управи.

            Газетні шпальти повідомляли про події на фронті, господарське життя району, а в передових статтях коментували загальнополітичні новини. Так, зокрема, повідомлялося, що в районі  до 1 листопада закінчено перепис худоби, кількість якої помітно зменшилася порівняно з довоєнним часом. Через газету сповіщалося  про те, що старости і керівники господарств нестимуть сувору відповідальність за збереження взятої на облік робочої і продуктивної худоби.

            Почали з’являтися в газеті й новини з культурного життя району. Так, зокрема, повідомлялося про капелу бандуристів, що працювала при товаристві «Просвіта» і виступала в Любарцях з концертною програмою. У виконанні капели звучали українські пісні, історичні думи  та гімн «Ще не вмерла України…».

           

4 грудня 1941 року газета «Українське життя» вмістила:

                        НАКАЗ

            Наказую всьому містечку Борисполю  проводити затемнення, населенню Бориспільського району в останній раз наказую знести зброю до місцевої комендатури в Бориспіль.

            Усі, хто буде порушувати правила світломаскування, або не знесуть зброї, будуть розстріляні.

                                                                                              Місцевий комендант.

       У цій газеті сповіщається про відновлення роботи Бориспільського районного відділення зв’язку. Свою роботу воно розпочало 3 жовтня 1941 року, після  утвердження окупаційної влади. Влада налагодила телефонний зв’язок між Києвом, Борисполем  та деякими селами району.

     

У матеріалах газети від 26 грудня 1941 року  вміщена

                                 ВІДОЗВА

            Українці Київської  генеральної округи!

            Для блага країни і для відхилення тяжкого лиха, що принесло більшовицьке панування над вами, закликаю вас точно виконувати всі розпорядження, старанно повсякчас працювати. Не залишайте на полях ніякого збіжжя на псування!

            Працюйте на виробництвах!

            Перешкоджайте саботажеві і сповіщайте про ледачі, заражені більшовизмом елементи, які ставлять під загрозу вашу безпеку. Включайте працю своїх рук у європейський фронт для поразки більшовизму.

                                               Генеральний комісар Києва доктор Акиманн

           

У цій же газеті публікується історична промова Адольфа Гітлера перед німецьким рейхстагом. У ній, зокрема, наголошувалося, що 16 вересня 1941 року німецькі війська перейшли через Дніпро; 19 вересня – взяли Київ; 27 вересня було завершено бої під Києвом, захоплено 66500 полонених.

            На 1 грудня 1941 року загальна кількість радянських військовополонених становила 3 806 865 чоловік.

            До того ж було захоплено або знищено 1 395 радянських танків, 32 544 гармати  і 17 322 літаки.

            Газета повідомляла, що на  полях району дозрів добрий урожай, і закликала вчителів і дітей віком до 9 років вийти на прополювання у громадських господарствах. Також сповіщалося про спортивні прогулянки  бориспільських велосипедистів, роботу  бібліотеки, за послуги якої треба було платити.

            Газета «Українське життя» від 30 вересня 1942 року  опублікувала промову фюрера: «Тепер ідеться, головним чином, про взяття Сталінграда, яке буде завершено, і цим самим заслін на Волзі буде поглиблений і зміцнений. І вони можуть бути певні, що ніхто з нас з цього місця більше не зрушить».

            Через деякий час газета змінила назву – почала виходити як «Бориспільські вісті».  Інформація подавалась у вигідній для окупаційної влади формі. Це була газета офіційних повідомлень Бориспільського гебітскомісаріату для Бориспільської округи.  Газета виходила українською мовою і виконувала пропагандистську роль. Так, у матеріалах про господарську діяльність району в 1942 році говорилось: «Селяни виселку Головурів одержали земельні наділи. Передача акта на землю представниками німецької влади проходила в надзвичайно урочистій обстановці. Хлібороби, вітаючи мудре запровадження земельного закону, обіцяють працювати ще краще.

            З не меншим захопленням вітали запровадження земельного закону селяни Великої Олександрівки. Тут же німецька влада розділила селянам землю. Хлібороби цих двох сіл добре працювали на полі і досягли немалих успіхів. Отже, право на землю можуть мати лише кращі. За це право треба боротися селянам інших сіл».

            Матеріали районної газети доставляли до Процева поліцаї. Староста вивішував свіжі номери у людному місці, а найважливіші накази, вміщені  в газеті, зачитував на зборах селян.

         

          

    

       

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування

Vlada.online - розробка офіційних сайтів органів державної влади і органів місцевого самоврядування


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *