ХТО ВОНИ -   ПАНИ ЖУКОВИ?

Одна з мальовничих річок, що обгинає  Сальків, має назву Панська річка. Неважко  догадатися від чого пішла назва. Ну звісно ж від панів,  які проживали біля неї. Саме помістя Жукових і було розташоване понад річкою,

а  напроти тягнувся великий сад. Власне Сальків  і був  більш розвинутий в  соціальних питаннях. Тут була своя церква, крамниця,  лікарня.  Про це неодноразово мені говорив  Ткаченко Олексій Андрійович,  який чув все це від свого батька. Бо він бігав туди на гуляння,  яке влаштовувала  « бариня», так називали панянку. Сім»я була у них велика. Всі діти вчилися в Києві,  казали, що були  дуже грамотні. Приїжджали діти   в Сальків лише  на канікули. Багато добрих справ для  села ними зроблено. Думаю, що читач матиме можливість дізнатися  про це далі у книзі.

А ще вдалося віднайти у спогадах відомого історика Миколи Стороженка   опис про синів « барині».

МИКОЛА   СТОРОЖЕНКО .  З МОГО ЖИТТЯ.  К.,2005 - 139

Микола  Володимирович  Стороженко  у спогадах  про Київську  Другу  гімназію пише про  викладачів  цього  навчального закладу, характеризуючи  кожного з них.  Не обминув згадкою і  фізика Касіяна  Миколайовича Жука, уродженця с.Сальків.

Зокрема пише:  « Фізику  викладав Касіян Миколайович Жук,  довготелесий,  рудий,  підсліпуватий,  повсегда  у золотих  наочарах. Програма фізики  тоді була  трудніша, аніж тепер,  бо,  окрім  теорії, нас практиковано  було на письмових  завданнях,   та у сьомому  класі мав  складатися іспит.  Проте  ми його не боялися,  бо нам Касіян,  як ми  дражнили його поміж собою,  дуже добре  викладав  та  був такої  вдачі,  що  часом  він з нами і пошуткує.  Ну  вже  коли  учень  стоїть біля таблі,  то  він  його  не жаліє – на  всі  боки  його  перевертає,  аж  покіль  вдовольниться   відповіддю.  І  ми  розуміли  його,  коли  він  нам багато дає,  то й  ми йому  повинні дякувати  щирістю.

Опісля  він  довгий  час   викладав фізику  в Політехніці  й Університеті   та  був інспектором студентів. Родина  Жуків  поводилася  (походила) із села  Сальків  Переяславського повіту  та  була

многоплідна  й талановита.  Оце Касіян  та ще Лука були педагоги. Лука до посліднього часу   мав  свою приватну гімназію  у  Києві  та Подолі,  був  він також математик.  Ще  як  малось  мені поступати  у гімназію,  він  вирівнював  мене з гімназійної  програми.  Двоє  братів  -  Василь  та Микола  були неабиякі  лікарі.  Також і  інші, а їх  було  чи не семеро братів, були на  значних посадах урядовцями».

Перед  Великою Жовтневою революцією  сім»я покинула маєток і виїхала.  Казали люди, що,  ніби хтось бачив когось із синів «барині» у Салькові. Але ніхто з їх великої родини  до цього часу   не  повідомив про себе громаду нашого села.